Aangepaste asielwet niet voor verkiezingen door de Tweede Kamer: geen jacht op illegale asielzoekers

14 okt , 12:27 Politiek
Schermafbeelding 2025-10-14 123916
Tweede Kamer | Tweede Kamer.nl

Asielminister David van Weel krijgt de aangepaste asielwet niet voor de verkiezingen door de Tweede Kamer. In deze wet zijn alle vormen van hulp aan illigaal in Nederland verblijvende asielzoekers niet strafbaar gemaakt. Ook gaat Nederland niet in grote getale jacht maken op mensen die illegaal in het land zijn. 

Aanvankelijk was het onduidelijk of hulp aan illegale asielzoekers wel of niet strafbaar is. Zaken die al strafbaar waren, zoals iemand in huis nemen zodat die niet kan worden uitgezet of mensensmokkel, blijven strafbaar. De aangepaste wettekst gaat nu weer naar de Raad van State ter beoordeling. Daarna moet de Tweede Kamer erover stemmen en dan kan het naar de Eerste Kamer. Ongeveer twee weken geleden hoopte Van Weel nog dat de asielwet voor de verkiezingen kon worden aangenomen, maar nu lijkt dat lastig te worden. "Theoretisch gezien kan het, maar dan zet je wel heel veel druk op de Raad van State", aldus de minister.

Illegaliteit strafbaar

Van Weel vond het nodig om de wet aan te passen, omdat een amendement illegaliteit strafbaar zou maken. In die wetsaanpassing was onduidelijk of hulp ook strafbaar zou zijn. Ook de Raad van State vond dat niet duidelijk. Van Weel wil dat nu wel duidelijk maken. In totaal hebben 692 mensen of organisaties hun mening gegeven. Die moest het ministerie ook nog beoordelen, aldus de minister.

Van Weel zei dinsdag ook dat er niet "in groten getale jacht gemaakt gaat worden op illegalen". De wet is bedoeld als middel om mensen sneller vrijwillig te laten vertrekken en kan gebruikt worden tegen mensen die illegaal in Nederland zijn en voor overlast zorgen.