Kulturhus De Spil in Nieuwleusen is ‘schoolvoorbeeld’ voor Zwolle

VLNR: Wethouder Ruud van Leeuwen, bestuurder Theo Bekker CvB Landstede Groep, directeur Edwin Blok Morgen College, wethouder Marcel Companjen, teamleider Tineke Meijerink, directeur John Odinot en wethouder Michiel van Willigen
Foto: Eigen foto

Een bijzondere inspiratiebijeenkomst in Kulturhus De Spil in Nieuwleusen: drie wethouders uit Zwolle, Harderwijk en Dalfsen/Nieuwleusen kregen een rondleiding van bestuur en directeuren van vo-scholen van Landstede Groep. ‘’We willen laten zien dat De Spil een ‘schoolvoorbeeld’ is van hoe het ook in Zwolle zou kunnen’’, zegt directeur John Odinot van het Agnieten College Nieuwleusen en het Meander College.

Kulturhus De spil is sinds de zomer van 2018 het duurzaam middelpunt van Nieuwleusen, dat de dorpsdelen noord en zuid verbindt. In het toekomstbestendige gebouw versterken diverse functies en gebruikers elkaar: onderwijs in de vorm van het Agnieten College, zorg en welzijn, sport, grand café, bibliotheek en contactpunt voor gemeente en politie.

‘Schoolvoorbeeld’

De gemeente Dalfsen had een bruisende campus voor onderwijs, cultuur, sport en welzijn voor ogen en dat is goed gelukt. ‘’Het is een schoolvoorbeeld van hoe het moet’’, zegt John Ordinot. Hij ontvangt samen met teamleider Tineke Meijerink van het Agnieten College het gezelschap. ‘‘Onze school is op een natuurlijke manier verbonden met uiteenlopende aspecten van de samenleving. Dat is iets om trots op te zijn. Het Agnieten College is ook qua onderwijs een schoolvoorbeeld: dit jaar is het door Elsevier Weekblad uitgeroepen tot superschool en de Onderwijsinspectie heeft de school met ‘goed’ beoordeeld, het hoogst haalbare predicaat.’’

Onderwijsboulevard

De wethouders zijn uitgenodigd ter inspiratie. ”Ook het Meander College in Zwolle behoeft aandacht. Deze school zit in de haarvaten van Zwolle als thuisbasis van jeugdsymfonieorkest De Vuurvogel en de Meander Bigband en de vele activiteiten waaraan onze leerlingen deelnemen en die we aanbieden aan de samenleving.’’ De situatie van het Meander College heeft wel wat weg van die van het Agnieten College. ‘’We zijn de enige school in Zwolle die op een dergelijke manier is gehuisvest bij de bibliotheek, het winkelcentrum, met sportzalen en het podium voor verschillende uitingen, in het centrum van de wijk. Het grote verschil is dat het gebouw tot op de draad versleten is. Nieuwbouw is dringend noodzakelijk.’’ John Odinot heeft een toekomstbeeld van een kansrijk concept. ‘’We zouden een spil kunnen vormen in het noorden van Zwolle: door samenwerking kun je de hele wijk een boost geven. En als we het Meander College dan naar de Zwartewaterallee verplaatsen, vorm je samen met het Deltion College, CIBAP, TalentStad en het Thorbecke College een prachtige onderwijsboulevard aan de rand van Zwolle, precies zoals de gemeente Zwolle het voor ogen heeft.’’

Geïnspireerd

De Zwolse wethouder Michiel van Willigen is geïnspireerd. ‘’Het zou mooi zijn wanneer we in Zwolle in gesprek kunnen gaan om te komen tot een concept als De Spil. Op zich bevindt het Meander College zich in een soortgelijke situatie, misschien is het mogelijk om die weer tot bloei te brengen. Het gaat dan wat mij betreft niet slechts om het vervangen van technisch afgeschreven gebouwen, maar juist om die meerwaarde van de sociale cohesie. Het moet meer worden dan een schoolgebouw alleen. Daartoe moeten de samenwerkende partijen met een plan komen.’’

 

Reacties

X

Meld je nu aan voor onze nieuwsbrief
Aanmelden